SLOV-DV, spol. s r.o.


    Poradenstvo

    1Terasy a obklady zo severských drevín

    Terasy a obklady zo Sibírskeho smrekovca:

    Sibírsky smrekovec rastie iba v strednej Sibíri v oblastiach Pribajkalska a horného toku rieky Angara. V týchto oblastiach rastie pomaly a preto má aj vysokú hustotu dreva. Po zoťatí stromu začína prebiehať v dreve polymerizácia živíc, dôsledkom čoho mení svoju tvrdosť. Približne po piatich až siedmych rokoch dosahuje svoju extrémnu tvrdosť, ktorá sa rovná tvrdosti duba. Povrch smrekovca má bohatú farebnú škálu, letokruhy sú výrazné a vytvárajú veľmi peknú kresbu dreva. Obsahuje takzvané prírodné antibiotiká, pomocou ktorých dokáže odolávať hubám a drevokazným škodcom. Obklady a terasy majú extrémnu životnosť a desaťročia odolávajú aj v nekrytom exteriéri. Sibírsky smrekovec prevyšuje takmer vo všetkých ohľadoch kvalitu dubu (mrazuvzdornosť, vode odolnosť, biologická odolnosť, životnosť). Je ale oveľa lacnejší ako dub, jeho hodnota je len 25 % z ceny duba, má pravidelnejšiu štruktúru, menšie tvarové zmeny.

    Severská borovica

    Rastie v severných oblastiach Európy a Ruska, má lepšie vlastnosti a je stabilnejšia ako naše odrody Borovice (má menšie a pevnejšie hrče, lepšie mechanicko-fyzikálne vlastnosti). Počas rastu odoláva horším prírodným podmienkam a rastie pomalšie ako naše borovice. Obsahuje veľké množstvo živice, ktoré ju chráni pred vlhkosťou (je mastná, odpudzuje vodu) a predlžuje jej životnosť v exteriéri zhruba na dvojnásobok oproti smreku.

    Ihličnanové drevo je vývojovo staršie ako listnáčové a má jednoduchšiu anatomickú stavbu. Drevo je prírodný materiál, tak ako všetky prírodné materiály vplyvom času a okolitého prostredia mení svoje vlastnosti a tvar. Je to dôsledok zmien štruktúry dreva na základe molekulárnej (chemickej), anatomickej (submikroskopickej), morfologickej (mikroskopickej) a geometrickej (makroskopickej - viditeľnej voľným okom) hladine.

    Predĺženie životnosti výrobkov z dreva sa dá docieliť ich správnou ochranou, a to konštrukčnou, chemickou a modifikačnou ochranou. V prípade umiestnenia drevného výrobku v exteriéri musí drevo čeliť poveternostným vplyvom. Vplyvom zmeny vlhkosti a teploty vzduchu sa póry dreva zväčšujú a zmenšujú, čo zapríčiňuje rozmerové zmeny, zmeny napätia v dreve a vznikajú trhliny. Pôsobením UV žiarenia zo slnka mení drevo svoje chemické zloženie, čím dochádza v dreve k pevnostným a farebným zmenám. Slnečné žiarenie a mráz pôsobiaci na povrch dreva degraduje povrch dreva a následný dážď pôsobením tlaku kvapiek vymýva oslabené časti z povrchu, drevo absorbuje tmavšie nečistoty a tým vzniká plastická textúra povrchu, bledosivá až tmavosivá farba dreva.

    Preto musí byť drevo správne odvetrané (je potrebné urobiť správny rošt pod palubové dosky, obklad, terasové dosky). Drevo môžeme chrániť aj pred dažďom, slnečným žiarením, priamym mrazom pomocou strešnej konštrukcie nad drevom. Ďalší dôležitý ochranný prvok je pravidelná údržba povrchu dreva, to znamená pravidelne podľa uváženia zbrúsiť poškodený povrch a následne naniesť novú ochrannú vrstvu ochrannej vrstvy dreva (lak, oleje,...).

    Vypracoval dňa 04.05.2018 v Banskej Bystrici : Ing. Jozef Červinský, Konštrukcia drevostavieb a nábytku

    2Reklamačný poriadok

    Reklamačný poriadok

    Malé trhliny,praskliny,živicové kanáliky, uzly/hrče, beľové drevo, nerovnomernosti, stopy po nedofrézovaní a iné kazy vzniknuté pri strojnom opracovaní sú povolené do 10% dodaného množstva materiálu. Nerovnomerný sklon vlákien,skrútené/ohnuté kusy a iné deformácie nie sú klasifikované ako vady/kazy.

    Drevo je prírodný materiál so schopnosťou absorbovať a strácať vlhkosť. Šírka a hrúbka dosky sa môže líšiť až o 6% od fakturačných rozmerov. Rozmery dreva sa menia pod vplyvom rozličných podmienok v okolí kde sa drevo inštaluje – môže dochádzať k povrchovým prasklinám a deformovaniu dosky. Sú to prirodzené vlastnosti dreva a nemôžu byť predmetom reklamácie.

    3Technická norma ČSN 49 2110

    Technická norma ČSN 49 2110:

    Táto norma určuje vlastnosti drevených profilov pre vnútorné a vonkajšie obloženie stien a stropov, pre podlahy a pod. Profily sú vyrábané spravidla štvorstranným frézovaním reziva z ihličnatých druhov drevín.Surovinou pre výrobu frézovaných drevených profilov je spravidla stredové rezivo. Triedenie jednotlivých dielcov sa prevádza podľa lícnej strany.

    Najviac 5% dielcov zásielky smú byť nižšej triedy. Dielce ktoré nespĺňajú požiadavky triedy B musia spĺňať konečný účel obloženia.

    Triedenie podľa vzhľadu nesmie brať v úvahu vady, ktoré nebudú viditeľné na zostave (napr. triesky alebo malé vypadnuté hrče na pere, ojedinele vady šírky pera).

    Trieda AB:

    Je definovaná ako trieda, ktorá obsahuje najmenej 40% dielcov triedy A a 60% dielcov triedy B. Táto trieda vznikne z dielcov napadajúcich pri spracovaní, z ktorých sú vytriedené dielce nezhodujúce sa s A a B. Trieda AB nesmie byť ďalej triedená, tj. nesmú z nej byť vytrieďované dielce triedy A.

    Trieda C:

    Je definovaná ako trieda ktorá obsahuje dielce, ktoré nespĺňajú požiadavky triedy B. Dielce musia spĺňať konečný účel obloženia.

    Vlhkosť::

    Referenčná vlhkosť profilovaného dreva je 12%. Vlhkosť pri dodávaní musí byť v rozmedzí 12% +- 2%. U podlahových dielcov 10% +- 2%.

    Naši obchodní partneri: