Sibírsky smrekovec

Smrekovec sibírsky, známy na celom svete vďaka svojim unikátnym biologickým a fyzicko-mechanickým vlastnostiam, možno zaradiť do kategórie cenných stavebných materiálov: vyznačuje sa bezchybnou ekologickou čistotou a liečivými vlastnosťami. Drevina smrekovca sibírskeho podlieha tónovaniu, má bohatú farebnú škálu, do ktorej patrí 12 ligotavých slnečných odtieňov, ktoré sú jej unikátnou vlastnosťou a po estetickej stránke prevyšuje také druhy ako dub, buk, javor a jaseň. Ročné vrstvy sú dobre viditeľnými na priečnych rezoch a utvárajú na povrchu výrobkov veľmi peknú drevnú maľbu. Dizajnéri z celého sveta vo svojich prácach široko využívajú smrekovec, kvalita a krása ktorého dovoľujú vytvoriť zátišie a aj zdravú prírodnú atmosféru v dome.
Smrekovec rastie skoro na celom území Ruska, ale cenným je len smrekovec, ktorý rastie na Sibíri. Následkom krutých sibírskych klimatických podmienok rastu a dozrievania dreviny , smrekovec sibírsky na základe viacerých ukazovateľov (vysoká tvrdosť, odolnosť voči opotrebeniu, odolnosť voči vlhkosti, dlhovekosť, stálosť od hnitia, bohatá farebná škála) prevyšuje smrekovec, ktorý rastie na európskej časti kontinentu.
Drevina viacerých stromov pod vplyvom dažďa a slnka puká a hnije, ale smrekovec nie. Vysoký obsah smoly v drevine smrekovca nedovoľuje rozmnožovaniu húb a plesní a to aj bez špeciálneho obrábania. Smrekovec je fenomenálnym dlhovekým materiálom v podmienkach zvýšenej vlhkosti, ktorý sa už storočiami využíva v stavebníctve a v lodiarskom priemysle. Po technických charakteristikách smrekovec sibírsky nemá vôbec seberovných – pri tvrdosti duba je smrekovec sibírsky odolnejší voči biologickým vplyvom (hnitie, chrobáky), rozkladu vo vode, poklesom teplôt.